blog

 

12.12.2016

Jeśli nie opuścimy swoich zamkniętych światów i nie nauczymy się komunikować z ludźmi, to przestrzeń, za którą jesteśmy odpowiedzialni, stanie się kulturalną pustynią, ziemią szarańczy, prowincją kipiącą furią bezsilności. Prowincją fanatyczną z powodu odrzucenia i zapomnienia. Dlatego musimy rozumieć, że festiwal jest twórczą sytuacją społeczną.

Festiwal Bachowski w Świdnicy to festiwal nadzwyczajnych ludzi: publiczności i wykonawców, którzy przełamują cyniczną monokulturę aroganckiej współczesności. Festiwal głęboko zakorzeniony w kontekście kulturowym i społecznej rzeczywistości. Festiwal, który wierzy w ludzi. Festiwal, który nie jest echem, ale potrafi mówić własnym głosem. Festiwal Bachowski w Świdnicy buduje mosty, integruje, zaprasza do uczestniczenia, które jest podstawą nowoczesnego, obywatelskiego społeczeństwa.

Sztuka cywilizuje – uczy, że ten sam utwór można wykonać na wiele różnych, równie dobrych sposobów; że różnie można snuć tę samą opowieść; że namalowana trawa nie musi być zielona; że wiersz jest piękny nie ze względu na temat; że człowiek jest człowiekiem bez względu na narodowość, kolor skóry, czy wyznanie.

Kultura / sztuka to zaszyfrowany kodeks, nieczytelny dla barbarzyńców, ale dla uczestniczących niezwykle przystępny, inspirujący i podnoszący jakość życia. Warto sekundować artystom wychodzącym na scenę, ponieważ prowokują nas do wyjścia na własną scenę – scenę własnego życia. Zbudowaną samodzielnie, według własnych reguł. Sztuka potrafi uwiadomić, że często żyjemy wbrew sobie i ośmiela, by to zmienić, by zdefiniować samych siebie, by iść własną drogą.

Festiwal jest po to, aby odpoczęli Państwo od hałaśliwej współczesności, uciekli od świata second hand, by odnaleźć świat prawdziwy.

Jan Tomasz Adamus