Sztuka to źródło wszystkich najbardziej wartościowych kompetencji. Wszyscy od dziecka powinni codziennie mieć do czynienia ze sztuką. Dajmy dzieciom wybór – pozwólmy im słuchać różnych opowieści. Więź z rzeczywistością polega na odczuwaniu emocji. Edukacja bez sztuki kształtuje ludzi, którzy nigdy nie przyglądali się światu – upośledzonych emocjonalnie, czyli niebezpiecznych.
Dzieci nie są infantylne – są dziećmi, ale nie są infantylne. Nie chcą być traktowane jak dzieci. Zdziecinniali są dorośli z ich absurdalnymi teatrzykami dla dzieci i koncertami w wykonaniu pajaca ze skrzypcami tarzającego się po scenie. Dzieci nie doświadczają wielkiej sztuki z powodu uprzedzeń dorosłych – są ofiarami stereotypów na swój temat – ofiarami schematów w myśleniu. A potem jest już za późno. Dajmy dzieciom szansę. Pokazujmy dzieciom dzieła sztuki w oryginalnej formie i naturalnych kontekstach. Regularne uczestniczenie w sztuce i społeczeństwie musi być powszechnym nawykiem. Sztuka cywilizuje, uspołecznia. Edukacja kulturalna, artystyczna, humanistyczna i społeczna powinna zacząć się już w przedszkolu. Ludzie z reguły kochają rodziców, najbliższą okolicę i szanują religię. Ponieważ zazwyczaj mają to od urodzenia.
– Jan Tomasz Adamus
Słuchanie i wykonywanie muzyki jest dla dziecka czynnością oczywistą i spontaniczną, dlatego można i trzeba wykorzystać te naturalne skłonności dla jego własnego dobra. Znane są wielorakie zalety nauki gry na instrumentach, ale równie wartościową formą edukacji jest świadome słuchanie. Warto się go uczyć nawet wtedy, gdy nie sami nie wykonujemy muzyki, bo to nie tylko recepta na wyżej przypomniane zagrożenia rozwojowe, ale też okazja do wypracowania kompetencji, które sprawią, że dzieci w przyszłości będą świadomymi odbiorcami nie tylko rozumiejącymi muzykę klasyczną, ale też bardziej świadomymi i wrażliwymi ludźmi w ogóle. Zapraszamy więc rodziców i dzieci, grupy przedszkolne i opiekunów, a także wszystkich młodych duchem na próby otwarte, podczas których nie tylko będzie można usłyszeć muzyczne arcydzieła, ale też podejrzeć, jak od kulis wygląda praca muzyka. Bez skrępowania można wychodzić i przychodzić — to przecież wydarzenia, jak nazwa wskazuje, „otwarte”
piątek 19.07
Muzeum Dawnego Kupiectwa 14:30 – 15:30
Fortepiano Atelier
niedziela 21.07
Kościół Pokoju 14:00 – 17:00
Marcin Masecki & Friends
środa 24.07
Muzeum Dawnego Kupiectwa 10:00 – 12:00
Fortepiano Atelier
czwartek 25.07
Kościół Pokoju 10:00–12:30
Capella Cracoviensis
Zadanie finansowane jest ze środków przekazanych przez Gminę Miasto Świdnica w ramach zadania „Aktywność-Twórczość-Profilaktyka”.